Дневниците на гроздето

Присаждането е един от начините за размножаване на лозите и се използва, когато искате да внесете корекция в сорта или пък да произведете облагороден посадъчен материал. Има различни начини за присаждане на лоза

Хубав знак за успешната операция е появата на влага върху калема, което показва, че резникът е получил хранителни вещества от подложката.

Всички вие имате нарастваща нужда от достоверна, навременна и задълбочена информация и идеи. Нашите интегрирани мултимедийни канали са насреща, за да задоволят очакванията на аудиторията.

е. обръщането на почвения пласт, като се осигурява надеждна защита на почвата от водна и ветрова ерозия и се постига равнинност на междуредията в напречна посока, необходима за следващите механизирани операции и процеси и особено при използването на гроздокомбайните.

За да се получи висок добив, като същевременно се запази здравето на растенията, е необходимо да се вложат много усилия и то навреме.

Установено е, че това намалява риска от ерозия на почвата и улеснява работата на агрегатите при работа по хоризонталите.

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

Калемът се поставя на подложката, като се стремите отрезите да се припокрият, и двете части се фиксират с памучен конец без да се стяга излишно. Добър показател за успешността на операцията е появата на влага върху калема, което показва, че резникът успешно е получил хранителни вещества от подложката. Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.

След това всяка година се реже по една и съща възприета стандартна схема, няма специални причини тя да се променя.

През втората и третата година те се торят само с азотни торове, за да се осигури бърз растеж и да се ускори формирането на високостъблени лози, които бързо встъпват в плододаване.

Според специалистите оран с лемежен плуг в междуредията трябва да се прави само при наличието на много коренищни плевели, защото иначе силно се уплътнява орният слой и се влошава водно-въздушният режим на почвата.

Там където опасността от измръзване е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват. А в районите, където не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата, за да се запази влагата от есенните валежи и да се унищожат плевелите.

При традиционното използване на джибри за изваряване на ракия, се следват няколко принципа. Джибрите са причина за вкисването, затова те трябва да се отделят след ферментацията, но това правило рядко се спазва.

Калемите, които ще присаждаме, трябва да са отрязани предварително и да са поставени в лозя съд с вода.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Дневниците на гроздето”

Leave a Reply

Gravatar